Orbán Viktor: Aki többet vállal, azt Magyarország is jobban támogatni fogja
Közel egymillió ember kereshet többet a kormány új intézkedésének köszönhetően.
Hamis vádaskodásnak nevezte Vona Gábor, hogy a bérunió adóemelésről és Brüsszel által meghatározott magyar bérekről szólna. A pártelnök csütörtökön pécsi sajtótájékoztatóján elmondta, hogy mi lenne a bérunió valódi célja.
A magyar emberekért és vállalkozásokért kell szabadságharcot vívni – jelentette ki Vona Gábor, a Jobbik elnöke és miniszterelnök-jelöltje csütörtökön az ellenzéki párt béruniós kezdeményezéséről tartott pécsi sajtótájékoztatóján. Vona hangsúlyozta: a bérunió célja, hogy a magyar emberek tisztességes bért kapjanak a munkájukért, és a magyar vállalkozások valóban termelékennyé, versenyképessé válhassanak, illetve bekapcsolódjanak az európai és globális gazdaságba.
A pártelnök hamis vádaskodásnak nevezte, hogy a bérunió adóemelésről és Brüsszel által meghatározott magyar bérekről szólna. Vona Gábor szerint a béruniós vita kezdeményezése Orbán Viktor feladata lett volna, azonban – mint megjegyezte – a miniszterelnök többször is kijelentette, hogy nem támogatja azt. Hozzátette: a magyar emberek azonban támogatják és az ország számtalan pontján gyűjtik az aláírásokat. Vona Gábor azt is szorgalmazta, hogy az EU kohéziós és gazdasági politikája „adjon lehetőséget végre” a közép-európai régió felzárkózására. Magyarország uniós csatlakozása óta az európai és magyar átlagbérek közötti szakadék nőtt, a térséget olcsó munkaerőbázisként használja az unió, amihez „a mindenkori kormányok még asszisztáltak is” – tette hozzá a Jobbik elnöke. Az Európai Bizottság (EB) jóváhagyásával folyó béruniós kezdeményezés ezen kíván változtatni – szögezte le.
Vona Gábor jelezte azt is, hogy május 22-éig összesen egymillió aláírás összegyűjtésére van szükség ahhoz, hogy nyolc kelet-közép-európai ország részvételével zajló kezdeményezés kérdése az Európai Parlament és az EB elé kerüljön. A pécsi önkormányzat gazdálkodásában keletkezett költségvetési hiányra térve a pártelnök azt mondta: az elmúlt években a baranyai megyeszékhely „leszakadó pályára” került.
Fogarasi Gábor, a Jobbik pécsi önkormányzati képviselője, a Baranya 1-es választókerület országgyűlési képviselőjelöltje arról beszélt, hogy a város adóssága az önkormányzati cégekkel együtt akár a 20 milliárd forintos nagyságrendet is elérheti. A helyzet miatt létrehozott döntéshozó és tényfeltáró bizottságok tevékenységéről úgy vélekedett, azok működésétől „valós eredmény” nem várható. Vona Gábor az eddig összegyűlt, a béruniót támogató aláírások számát firtató újságírói kérdésre egyelőre pontos adatot nem tudott mondani, az interneten gyűjtött, online-aláírások mennyiségét azonban 50-70 ezerre becsülte.
(MTI)
(Fotó: Máthé Zoltán, MTI)